• Fidesz-KDNP 50%
  • MSZP 10%
  • Jobbik 3%
  • Együtt 8%
  • LMP 1%
  • DK 6%
  • Más párt 3%

HÍREK


Az európai megújulás egyik záloga a V4-ek együttműködésének további erősítése

A Századvég Alapítvány szervezésében került megrendezésre Budapesten a közép-európai konzervatív politikai kutató- és elemzőintézetek, más néven think-tank szervezetek szakmai találkozója. A program hazai társszervezője a Külügyi és Külgazdasági Intézet volt.

Idén és jövőre is 3 százalék feletti mértékben bővülhet a magyar gazdaság

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb előrejelzése szerint a magyar gazdaság 2017-ben 3,6, míg 2018-ban 3,4 százalékkal bővülhet. Bizonyos feltételek teljesülése esetén azonban a gazdasági növekedés ennél magasabb, akár 4 százalékot is meghaladó lehet. Eközben a GDP-arányos deficit továbbra is 3 százalék alatt maradhat, az infláció pedig a Magyar Nemzeti Bank inflációs célja közelében, attól némileg elmaradva alakulhat.

Az NGO-k mint politikai szereplők

A Századvég Alapítvány tanulmányt készített az NGO-k (non-governmental organization; nemkormányzati szervezetek) befolyásszerzési technikáiról és az ezekkel kapcsolatos aggályokról. A tevékenységüket jelentős részben külföldi forrásokból fedező NGO-kat a hazai közéletben pontatlanul civil szervezetként aposztrofálják, azonban működésük jellege hangsúlyosan eltér a többtízezer hazai finanszírozású civil szervezetétől. Ilyen – külföldi forrásból gazdálkodó – NGO például az Amnesty International, a Társaság a Szabadságjogokért, a Magyar Helsinki Bizottság, a K-Monitor vagy az Eötvös Károly Intézet.

Konferenciasorozatot indít a Századvég Gazdaságkutató

A "Velünk mindenki nyer" szlogen jegyében indít konferenciasorozatot a Századvég Gazdaságkutató – mondta el Márton Péter az Origónak. A gazdaságkutató vezetője szerint miközben prominens előadókat fogadnak, aközben útjára is indítják a piac, a gazdaság és a politika felé azokat az új felismeréseket, eredményeket és megoldásokat, amelyekre hónapról-hónapra közösen jutnak. Az első rendezvényen a turizmus lesz a középpontban.

BREXIT NAPLÓK V. - Megakasztja-e a Lordok Háza a Brexitet?

Az elmúlt egy hét során a Theresa May vezette brit kormányzat két szimbolikus vereséget is szenvedett a brit parlament felsőházában. A brit felsőház ugyanis meggyőző többséggel elfogadott két módosítást a kormányzat Brexitet elindítani szándékozó törvényjavaslatához. Az esemény kapcsán érdemes lehet megvizsgálni, hogy a Lordok Háza mennyiben tudja megakadályozni a brit kilépési folyamatot.

BREXIT NAPLÓK IV. - Mi lesz az európai állampolgárokkal a Brexit után az Egyesült Királyságban?

David Davis Brexitért felelős miniszter február végén úgy nyilatkozott, hogy a jövőben sem várható, hogy az Egyesült Királyság elzárkózik az alacsony szakképzettségű munkavállalók foglalkoztatásától. Úgy látja ugyanis, hogy évek kellenek ahhoz, hogy a britek betöltsék az ilyen állásokat. A miniszter kijelentése két szempontból is fontos: egyrészt érdemes áttekinteni az üzenet politikai hátterét, másrészt hogy mi várható a már kint elő európai uniós munkavállalók, illetve azok tekintetében, akik jelenleg, vagy a jövőben terveznek munkát vállalni az országban.

Versenyképességi rangsorok: nem mindenhatóak, nem a legfontosabbak I-II.

2017-ben 4 százalék fölött alakulhat a gazdasági növekedés Magyarországon. Mondhatnánk, hogy nincs ebben semmi különleges, hiszen 2006 előtt három olyan év is volt, amikor 3,8 és 5 százalék között növekedett a magyar gazdaság. Igen ám, csakhogy akkor három év alatt a külső tartozásállományunk 25 százalékponttal, államadósságunk pedig 7 százalékponttal növekedett.

Martin Schulz – régi karakter új szerepben

Németországban, sőt egész Európában meglepetés volt, éppen ezért komoly figyelmet kapott a hír: Martin Schulz, az Európai Parlament korábbi elnöke a német belpolitikában folytatja pályafutását. A bejelentést követő időszakot Schulz új szerepéről és helyéről szóló találgatások és egyeztetések jellemezték. A meglepetésre újabb meglepetés következett, ugyanis kiderült, ő lesz a szociáldemokraták (SPD) kancellár-jelöltje, Angela Merkel kihívója.

Kevesen választanák Botka Lászlót miniszterelnöknek

A Századvég legfrissebb felmérése szerint bár kedvező Botka László megítélése a baloldalon, kormányfőként kevesen látnák szívesen. Az elmúlt időszak meghatározó témája volt a politikai közbeszédben az ellenzéki pártok kormányfő-jelölt választása. A lehetséges szövetségekkel kapcsolatos találgatások, az előválasztás és a potenciális miniszterelnök-jelöltek (pl. Botka László) mind meghatározó elemei voltak a vitának.

BREXIT NAPLÓK III. - Kik követhetik a britek példáját?

Az Egyesült Királyság európai uniós tagságáról szóló népszavazását követően a hírekben „divatos” témává váltak a további kilépés, vagy kilépésekről szóló készített írások. Az Európai Unió jövőjével foglalkozó elemzésekben, cikkekben több országgal kapcsolatban is felvetődött, hogy az elkövetkező időszakban akár a britek példáját követve újabb referendumokra, s esetleg kilépésekre kerülhet sor.

Jönnek az "Okos Városok" – Interjú Márton Péterrel

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. Smart Solutions Klaszter néven az elmúlt hetekben egy teljesen új, nem pusztán kutatási, hanem komplex kutatásfejlesztési és gazdaságfejlesztési programot indított el szervező, integrátorként - mondta el a 888.hu érdeklődésére Márton Péter.

A többség nem bízik a külföldi pénzből finanszírozott civil szervezetekben

A lakosság többsége bizalmatlan a külföldi finanszírozású civil szervezetekkel szemben, bíznak viszont a hazai civil szervezetekben – derül ki a Századvég friss közvélemény-kutatásából. Egyedül a baloldali szavazók többsége bízik a külföldi forrásokból tevékenykedő szervezetekben, a magukat középen állónak, illetve jobboldalinak vallókra a bizalmatlanság jellemző.

BREXIT NAPLÓK II. - Lesz-e skót népszavazás a Brexit kapcsán?

A Brexit kapcsán a skót kormányzat részéről ismét felmerült annak lehetősége, hogy az ország elszakadjon az Egyesült Királyságtól. A népszavazáson ugyanis a skót szavazók többsége, mintegy 62 százaléka az ország további Európai Uniós tagságát támogatta. Ráadásul az Európai Unió a 2014-es skót népszavazás során is kulcskérdés volt.

Erősödő Fidesz-KDNP

Tovább növelte előnyét 2017. februárra a Fidesz-KDNP az ellenzéki pártokkal szemben mind a teljes népesség, mind pedig a biztos szavazó pártválasztók körében – derült ki a Századvég legfrissebb pártpreferencia-kutatásából. Tovább gyengült a Jobbik, a teljes népességet tekintve visszaesett az MSZP támogatottsági szintjére.

A magyarok többsége kiegyensúlyozott viszonyt szeretne Putyin Oroszországával

A Századvég legfrissebb közvélemény-kutatása alapján a döntő többség pragmatikus, kiegyensúlyozott viszonyt szeretne Oroszországgal. A magyar közvéleményt mind Vlagyimir Putyin, mind Donald Trump, mind pedig Angela Merkel személye erősen megosztja, azonban a három politikus közül jelenleg a német kancellár a legkevésbé népszerű Magyarországon.