BREXIT NAPLÓK V. - Megakasztja-e a Lordok Háza a Brexitet?
Nemzeti Érdek folyóirat 15-16. szám
- Témakör
- Budapest 2024 Olimpia
- Oldalszám
- 196
- Kiadás éve
- 2016
- ISBN/ISSN
- 1788-7356
Századvég Alapítvány
Leírás:Olimpia
Az olimpia olyan isteni eredetű játék, amin emberek mérkőznek meg egymással. Ebből fakad minden nagyszerűsége és egyben tökéletlensége.
Isteni, lévén dacol az idővel (az ókori olimpiákat csak „felfüggesztették”, igaz, 1503 évre), és emberi, mert emberi léptékkel tagolja az időt. Akárcsak a modern demokratikus politikai játékok, négyéves ciklusokban, olimpiádokban gyűri maga alá az éveket, ily módon alkalmas az emberi élet megmérésére is: a mai nyugati ember 17-18 olimpiádot él – és már egyikre sem emlékszik.
Isteni, mert az embert saját képességei fölé emeli (innen az olimpiai mozgalom jelszava: „gyorsabban, magasabbra, erősebben!”), és emberi, mert végső soron az egészben van valami tragikus: a heroikus vereségek, a sikertől megfosztó sérülések vagy a szörnyű Isten-pótlék: a dopping. Már az 1904-es olimpia bűzlött a doppingbotránytól. Thomas J. Hicks maratonfutó sztrichnint és konyakot kapott az edzőjétől, és az első pozitív tesztű olimpikon, az 1968-as olimpián a svéd öttusázó, Hans-Gunnar Lilkenwall is alkoholt ivott. Az isteni nedű nem ért fel Istenig.
Az olimpia isteni, mert a játékok megrendezése azt feltételezi, hogy elérhető a harmónia, a béke, a konfliktus és a háború felfüggesztése, és nagyon is emberi, mert a modern olimpiák történetét is végigkísérik a fegyveres konfliktusok, a merényletek és a bojkott. Coubertin báró vágyát, hogy az olimpiai játékok majd teljes világbékét hoznak, nem isteni, hanem emberi erők tették illúzióvá. Az 1916-ost az első, az 1940-es és ’44-es olimpiát a második világháború miatt nem tudták megrendezni. Ha pedig épp nem zajlott háború, akkor ott volt a bojkott. Az első csonka olimpia az antwerpeni volt 1920-ban, az első világháború vesztes országait nem hívták meg játékokra. Vagy ki ne emlékezne arra, hogy 1980-ban és ’84-ben oda-vissza bojkottálta egymást a nyugati és a keleti blokk? Ha pedig sem háború, sem bojkott nem történt, akkor ott volt a terror. A tlatelolcói (1968) és a müncheni mészárlást (1972) remélhetőleg nem követi majd Rióban terror.
Az olimpia isteni, mert csak a részvétel számít. De azért mégiscsak emberi, mert csak a győztesekre, ha emlékszünk. És azt se feledjük, hogy az olimpia ma már nem ünnep, hanem biznisz! Ahogy a nagy olimpikon, Montecuccoli mondta, mindössze három dolog kell hozzá: pénz, pénz és pénz.
Így vagy úgy, de mi, magyarok az olimpiát istentelenül szeretjük.
G. Fodor Gábor