• Fidesz-KDNP 50%
  • MSZP 10%
  • Jobbik 3%
  • Együtt 8%
  • LMP 1%
  • DK 6%
  • Más párt 3%

LMP - két pólus között a pad alá?


A baloldali ellenzék újra átrendeződik. Miután az Együtt 2014 (E2014) mozgalomnak nem sikerült az LMP-t pártként integrálni, most a kettészakadt LMP-frakció nagyobbik része közeledik Bajnai Gordon választói mozgalmához.


Tavaly nyáron az LMP még egy új pólus létrehozásán fáradozott, amely az újonnan létrejött társadalmi és civil mozgalmakat integrálta volna. Már akkor is látható volt, hogy az ellenzéki tömegrendezvényeknek színpadot adó Milla, illetve a Szolidaritás a legéletrevalóbb a mozgalmak közül. 2012. október 23-án azonban éppen ezek álltak Bajnai Gordon mögé.

Az LMP csatlakozása további lendületet adott volna Bajnaiéknak novemberben. Az Együtt 2014 mozgalomnak ugyanis egy parlamenti frakcióra volt szüksége, amely segítségével benyújthatja javaslatait az Országgyűlés elé.  Az LMP együttműködésével nem kellett volna sem Gyurcsány Ferenc DK-ját, sem az MSZP-frakciót megkeresniük.

Az LMP tavaly novemberi kongresszusi határozatával akasztotta meg az E2014 kezdeti lendületét. A kongresszus fő vitapontja már akkor is az volt, hogy továbbra is önálló pólus kiépítésén dolgozzanak – Schiffer Andrásék támogatásával –, vagy csatlakozzanak az E2014 pólusához – mely álláspontot Jávor Benedekék támogatták. Most, a pártszakadás után sem sokat változott az alaphelyzet. Mindkét szárny érdeke, hogy a frakcióstátusz által nyújtott jogosítványokat 2014-ig használhassa.

Schifferék saját pólusukat építgetnék tovább. Ha 2014-ben bejutnak a parlamentbe, még mindig csatlakozhatnak egy esetleges baloldali kormánytöbbséghez. Jávorék pártja ezzel szemben (névválasztási javaslatunk: “Párbeszéd - Együtt Magyarországért Párt”) megalakíthatja az E2014 parlamenti szárnyát, amelynek tagjai napirend előtti felszólalásokkal és törvényjavaslatok benyújtásával szerezhetnek biztos(abb) belépőt a 2014-es Országgyűlésbe.

Kérdés, hogy milyen esélye van egy sokadik fővárosi, balliberális pártnak? Nekik mindenesetre annyi előnyük megvan – Kuncze Gábor, Fodor Gábor, vagy Bokros Lajos pártcsíráival szemben –, hogy legalább 8 parlamenti képviselőt fel tudnak mutatni.

Az sem elképzelhetetlen, hogy Jávorék kitörési kísérlete mind a 15 jelenlegi LMP-képviselőt a függetlenek közé katapultálja, így sem az önálló LMP-s, sem a megkerülhetetlen E2014 pólus terve nem jut parlamenti képviselethez. Ebben az esetben Mesterházy MSZP-je lenne a balliberális ellenzék egyetlen potens pólusképző ereje, amelynek integrálnia kellene az E2014-et, Gyurcsány DK-ját, az SZDSZ-töredékeket és a “politika- és pártellenes” civileket. Ez esetben azonban joggal vetődne fel a kérdés, hogy ha 2002-2010 között két pártban nem tudtak együtt működni és három miniszterelnököt is elhasználtak, most mitől táltosodnának meg a kormányzásban?

Ha a szakadás miatt az LMP két szék közül a pad alá esik, akkor - akaratlanul - óriási szívességeket tesz az MSZP-nek, és még politikai árat sem kér cserében. A kezdeményező szerepet már november végén átvették Bajnaiéktól a szocialisták, önálló frakció nélkül azonban az LMP-töredékek és az E2014 is csak óriási munkával és médiatámogatással tudná ezt visszaszerezni.

Első látásra tehát az LMP pártszakadásából a nagyobb integráció irányába elmozduló csoport, az Együtt 2014 húzhat politikai hasznot. Az újabb fordulat ennek ellenére a mégis Fidesznek kedvezhet leginkább, hiszen a kormánypárt ellenzéke továbbra is megosztott és a látszat ellenére továbbra is messze jár a megállapodástól.

Dokumentumok:

LMP-Két pólus között a pad alá?