BREXIT NAPLÓK V. - Megakasztja-e a Lordok Háza a Brexitet?
A jótékonykodás mérhetősége
A Charities Aid Foundation (CAF) öt éve vezette be és alkalmazza a World Giving Indexet (WGI), azaz a Világ Jótékonysági Indexet. Ezen keresztül hasonlítják össze, hogy az egyes országokban miként alakul az adományozás, az önkéntes munka és az idegeneknek való segítségnyújtás lakossági aránya. Az CAF célja ezzel elsősorban az, hogy felhívja a lakosság figyelmét arra, miként lehetne növelni a világon a jótékonykodás mértékét. A G20 országok közül mindössze 5 szerepel a WGI Top 20-as listán, tehát önmagában a jólét nincs összhangban a jótékonykodással, sőt, 11 G20 ország nem is szerepel az első 50 helyezett között. Ennek következtében megállapítható, hogy a társadalmi és kulturális hagyományoknak is jelentős kihatása van az emberi kapcsolatokra és a segítségnyújtásra. Az összesített eredmények szerint a világranglistát vezető országokban, az USA-ban és Mianmarban, a lakosság 64 %-a jótékonykodott a vizsgált időszakban. Magyarország a középmezőnyben szerepel, a 72. helyen, megelőzve a környező országokat és néhány G20-ba tartozó országot is. A legjobb eredményünk az adományozás (62. hely és 24 %), a legrosszabb az önkéntes munka (104. hely és 12 %) területén született.
World Giving Index 2014. A global view of giving trends,
Charities Aid Foundation, 2014 November (A cikkben megjelentetett diagramok szintén Charities Aid Foundation kiadványából származnak.)
World Giving Index
A Charities Aid Foundation (CAF) a világ egyik vezető nemzetközi jótékonysági alapítványa. Székhelye az Egyesült Királyságban található, emellett további nyolc irodát tart fenn hat kontinensen: Kanada, USA, Brazília, Bulgária, Oroszország, Dél-Afrika, India és Ausztrália. Küldetése, hogy motiválja a társadalom tagjait, hogy egyre hatékonyabban és segítőkészebben alakítsák a saját és közösségük életét szerte a világon. A szervezet a jótékonysági pénzmozgások kezelése érdekében saját tulajdonú bankot is működtet, amely kizárólag ilyen céllal végzi tevékenységét.
A CAF 2009-ben vezette be a World Giving Indexet, amely alapján a világ több mint 140 országában mérik fel a jótékonykodás mértékét. Az index lehetőséget ad arra, hogy az érdeklődők betekintést nyerjenek a világ és az egyes országok jótékonysági múltbéli és jelenlegi tendenciáiba. Az CAF célja ezzel elsősorban az, hogy az emberek többet foglalkoztassa az a kérdés, hogy miként lehetne növelni a világon, országukban a jótékonykodás mértékét. A jelentés szerint jelenleg különösen érdemes figyelni, hogy egyre több országban szélesedik a középosztály, az a réteg, akinek a nemrég megszerzett és rendelkezésre álló jövedelméből a jótékonysági kiadásokra is telik. Ezzel párhuzamosan a 2008-as gazdasági válság lezárultával várható, hogy a jótékonysági kiadások megemelkednek, az önkéntesség, az NGO-k szerepe ismét megerősödik.
A World Giving Index három kérdésen keresztül vizsgálja a jótékonyság mértéket. Az embereket arról kérdezik meg, hogy az adott vagy elvmúlt évben
-
adományozott-e pénzt jótékonysági gyűjtésre vagy egyesületnek? (kék)
-
végzett-e önkéntes munkát egy szervezet számára? (barna)
-
segített-e egy idegennek, vagy olyannak, akit nem ismer? (zöld)
Az erre adott kérdések alapján %-ban állapítják meg, hogy a lakosságra vetítve hányan végeztek jótékonysági tevékenységet, majd a három értéket is egyszerűen átlagolják. Ennek eredménye az adott ország értéke (%-ban), illetve rangsora.
A 2014-es felmérés tapasztalatai
A 2014-es World Giving Index jelentése 135 országot vizsgált. A felmérésben nem vett részt Hong Kong, Norvégia, Svájc, Quatar, Líbia.
A kiadvány szerint az első helyen – megosztva – az USA és Mianmar áll 64-64 %-kal. Az Egyesült Államok az egyetlen, amelynek mindhárom részindikátora is az első tíz helyen szerepel: adományok (9. helyezés), önkéntes munka (5. helyezés), segítségnyújtás (1. helyezés). Amerika helyzetére egyszerű a magyarázat, mivel az egyik leggazdagabb fejlett ország, ahol a jótékonyság, önkéntesség társadalmi hagyományához megfelelő vagyoni háttér is társul. Ugyanakkor elszomorító, hogy a G20 országok közül mindössze 5 szerepel a WGI Top 20-as listán. Tehát önmagában a jólét nincs összhangban a jótékonykodással, sőt, 11 G20 ország nem is szerepel az első 50 helyezett között. Mianmar helyzete – a kulturális, vallási sajátosságok miatt – az előbbiektől eltérő, különösen figyelemre méltó, hogy az emberek 91 %-a adományozott pénzösszeget. Ez egyértelműen a Theravada buddhista közösségre vezethető vissza, amelynek mintegy félmillió sangha (női és férfi szerzetes) a tagja, akik a laikus hívektől, követőktől kapott adományokból élnek. A lakosság 90 %-a egyébként ezt az irányzatot követi, és az ún. dana (önzetlen adomány) szerves része a vallásos szertartásoknak, szokásoknak, egyfajta útkeresés a jó érdemek elérése érdekében. Sri Lanka 9. helyezése is a nagyszámú Theravada buddhista közösségnek köszönhető.
Emellett Malaysia eredményét is ki kell emelni, a tavalyi 71. helyezésről a hetedikre került, 26 %-kal javította WGI értékét. Ez a javulás a Haiyan tájfunt követő humanitárius erőfeszítések hatása, amely a közeli Fülöp-szigeteket sújtotta, illetve a hasonló természeti katasztrófák, amelyek Kína és Japán területét érintették. Magyarország a globális ranglistán a 72. helyen szerepel 29 %-kal. Ugyancsak a 72. Banglades, Etiópia, Peru és Macedónia. A sorban egyébként Olaszország a 79., Franciaország és Japán a 90., Szlovákia a 94., Románia a 108., Csehország a 112., Lengyelország a 115., Törökország és Kína a 128., Horvátország a 130., értéke 18 %.
A GDP növekedése és a személyes részvétel az egyes részindikátorokban az elmúlt 5 évben
A WGI index változása 2014-ben és öt évvel ezelőtt
Adományozás
Amíg az önkéntes munka és az idegeneknek, ismeretleneknek való segítségnyújtás mértéke folyamatosan növekszik, addig az adományozott pénzösszegek mértéke – alig érzékelhetően, de – csökkent. Ez különösen a fiatalok viselkedésével, hozzáállásával magyarázható, ugyanis az utóbbi években jelentősen emelkedett a 15-29 év közötti munkanélküliek aránya világszerte, akiknek ennek következtében csökkent a rendelkezésre álló jövedelme. A pénzadományokkal kapcsolatban megállapítható, hogy globális összesítésben a nők könnyebben adakoznak. A magasabb jövedelmű országokban ráadásul a nők között nagyobb a hajlandóság az adományozásra, mint a közepes vagy alacsony jövedelmű országokban. Magyarország a globális ranglistán a 62. helyen szerepel, 24 %-kal.
Önkéntes Munka
A NGO-k és főleg önkéntes tevékenységgel foglalkozó szervezetek részére végzett önkéntesek tevékenységében jelentős változás nem történt, tavaly is ugyanazok az országok szerepeltek a Top 10-ben. Türkmenisztán, Üzbegisztán és Tádzsikisztán helyezése azzal magyarázható, hogy mindhárom szovjet utódállam, ahol nagy hagyománya volt az ún. szubotnyiknak, azaz az emberek szombatjaikat feladva önkéntes vagy nem fizetett munkát végeztek. Magyarország a globális ranglistán a 104. helyen szerepel, 12 %-kal.
Segítségnyújtás
A 2014-es kiadvány adatai alapján a tavalyihoz képest több mint 200 millió fővel nőtt azok száma, akik valamilyen formában segítettek más ismeretlennek az elmúlt hónapban, ez így összesen 2,3 milliárd ember jelent. Világszerte elmondható, hogy ezen a területen lehet érzékelni a legnagyobb javulást, különösen a fejlődő országokban erősödik a személyes kapcsolatok szerepe és az emberszeretet jelentősége. Természetesen abszolút létszámban a népesebb országok vannak az első helyen. Magyarország a globális ranglistán a 56. helyen szerepel, 51 %-kal.