• Fidesz-KDNP 50%
  • MSZP 10%
  • Jobbik 3%
  • Együtt 8%
  • LMP 1%
  • DK 6%
  • Más párt 3%

Növekvő bizalmatlanság az EU-val szemben


A Századvég 2013 áprilisában készített közvélemény-kutatásának tanúsága sze-rint a 2012. januárban mérthez képest nőtt az EU-val szembeni bizalmatlanság a magyar lakosság körében. A kutatóintézet mérései során először fordult elő, hogy többen vannak azok, akik úgy vélik, inkább hátrányos Magyarország számára az európai uniós tagság.

Magyarországon az utóbbi időben a közbeszéd egyik meghatározó témájává vált hazánk és az Európai Unió kapcsolata. A Századvég legfrissebb kutatásában ezt a kérdést külön-böző dimenziókban vizsgálta a felnőttkorú magyar lakosság körében.

Továbbra is igen megosztott a lakosság abban a kérdésben, hogy inkább előnyös vagy inkább hátrányos Magyarországnak az európai uniós tagság. A 2013. áprilisi eredmé-nyek szerint többen vannak azok a válaszadók, akik hátrányosnak vélik hazánk számára az EU-tagságot (42 százalék), azokhoz képest, akik inkább előnyősnek tartják (41 százalék). Ez jelentős változás az egy évvel korábban mérthez képest, 2012. január-ban még egyértelmű többségben voltak azok a megkérdezettek, akik szerint előnyös a tagság (49 százalékuk szerint előnyös, 38 százalékuk véleménye szerint hátrányos).

2012. január óta jelentősen nőtt azok aránya is, akik úgy vélik, nem kellene tovább erősí-teni az Európai Unióval való együttműködést. Míg egy évvel ezelőtt a megkérdezettek 58 százaléka válaszolt így, addig 2013. áprilisban a lakosok kétharmada (67 százalék) szerint nem kellene tovább erősíteni az uniós kapcsolatokat.

A megkérdezettek közel fele (48 százalék) úgy nyilatkozott, hogy az EU igazságta-lan/nem korrekt Magyarországgal szemben, minden harmadik válaszadó (34 százalék) szerint igazságos. A lakosok 18 százaléka nem tudott véleményt nyilvánítani a témában.

Kérdésünkre kiderült továbbá, hogy a felnőtt lakosság döntő többsége (54 százalék) sze-rint kettős mérce létezik Magyarországgal szemben az Európai Unióban. 30 százalékuk válaszolt úgy, hogy nincs ilyen, azaz minden ország ügyeit egyformán bírálják el, így ha-zánkét is. A kérdésben bizonytalanok aránya ezúttal is viszonylag magas volt (16 százalék).

A kutatás módszertana:

A Századvég telefonos kérdőíves közvélemény-kutatást végzett 2013. április 2–5. között, amelynek során 1000 véletlenszerűen kiválasztott felnőttkorú személyt kérde-zett meg CATI-módszerrel. Az elemzésben közölt adatok legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékpont-tal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lako-sának megkérdezése eredményezett volna.