• Fidesz-KDNP 50%
  • MSZP 10%
  • Jobbik 3%
  • Együtt 8%
  • LMP 1%
  • DK 6%
  • Más párt 3%

A hitelminősítés margójára


Gondola.hu 2015.09.29.

A Századvég Gazdaságkutató is úgy látja, hogy ajánlott kategóriában kellene lennünk.

A Századvég Gazdaságkutató is úgy látja, hogy a gazdasági és költségvetési teljesítménye alapján már a befektetésre ajánlott kategóriában kellene lennünk. A S&P nemzetközi hitelminősítő 2015. szeptember 18-án nem változtatott a magyar államkötvények adósbesorolásán. Számos elemzés kihangsúlyozza, és a Századvég Gazdaságkutató is úgy látja, hogy Magyarországnak a gazdasági és költségvetési teljesítménye alapján már a befektetésre ajánlott kategóriában kellene lennie. Számos indikátort lehet ezen érvelés alátámasztására felhozni, sokan a rövid állampapír-piaci hozamokat is emlegetik ennek során. Azonban ezen a piacon számos olyan torzító tényező van, amely miatt a kötvényhozamok értékelése teljesen elszakadt a valós képtől, például az önfinanszírozási program.

Sokkal pontosabb képet kaphatunk a piac értékítéletéről, ha a 10 éves állampapírok hozamait vizsgáljuk. A Trading Economics a nemzetközi hitelminősítők besorolása, és pénzügyi-gazdasági mutatók alapján egy 1-től 100-ig terjedő skálán Magyarország országkockázatát 46-ra értékelte, Portugália 47 pontot kapott. A két ország hitelminősítői besorolása tökéletesen megegyezik a három nemzetközi intézetnél. A portugál gazdaság és költségvetés kilátásai azonban messze elmaradnak a hazaitól, így a magyar összpontszámot a hitelminősítői besorolás rontja vissza. Miért is érdekes ez?

A Trading Economics által kalkulált pontszámok és a 10 éves állampapírok hozama között szoros kapcsolat mutatható ki: minél kedvezőtlenebb a besorolás szintje, annál magasabbak a kötvényhozamok. Magyarország besorolása és a 10 éves állampapír-piaci hozamai pedig tökéletesen illeszkednek a trendvonalra. Mi következik ebből?

A piac döntően még mindig a hitelminősítők besorolásai alapján árazza a hosszú lejáratú hazai államkötvények hozamait. Ebből következően egy felminősítés a hozamok csökkenését eredményezné. Magyarország számára különösen fontos lenne ez, hiszen így már a befektetésre ajánlott kategóriába kerülnének az állampapírok. Amennyiben mindhárom hitelminősítő befektetésre ajánlott kategóriába emelné a hazai állampapírokat, úgy legalább 40 bázisponttal csökkenhetne a hosszútávú állampapírok hozama. Továbbá ez a minőségi változás számos portfólió-menedzser számára tenné elérhetővé az állampapírjainkat. Azok számára ugyanis, akik a nem befektetésre javasolt állampapírokból addig nem vásárolhattak, így lehetőségük lenne vételre. Ez egyértelműen megnövelné a magyar állampapírok iránti keresletet, tovább csökkentve a hozamokat, és hosszítaná a lejárati szerkezetet, ami kiszámíthatóbbá tenné az adósságszolgálatot.

 

Gazdasági Rádió 2015.09.29.

Miért nem minősítenek már fel minket?

Hiába vártuk, nem változtatott Magyarország adósbesorolásán a Standard and Poor’s, holott számos elemzőház szerint a gazdasági mutatók már teret engednének egy felminősítésnek.

A piac döntően még mindig a hitelminősítők besorolása alapján árazza a hossz lejáratú államkötvények hozamait, ezek akár 40 bázisponttal csökkenhetnek a pozitív minősítés hírére.

Bár a Standard and Poor’s most nem lépett, nem kizárt, hogy a Fitch Ratings novemberben meghozhatja a várva-várt döntést. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. makrogazdasági üzletágának vezetőjével, Virovácz Péterrel Balkó Rita beszélgetett.

 

MAGYAR HÍRLAP - 2015. 10. 01. (11. OLDAL)

Magyarország felminősítése most időszerű

Magyarországnak a gazdasági és költségvetési teljesítménye alapján már a befektetésre ajánlott kategóriában kellene lennie – hangsúlyozzák elemzők és a Századvég Gazdaságkutató.

Hazánk felminősítésének indokául számos érvet lehet felhozni, sokan a rövid állampapír-piaci hozamokat is emlegetik ennek során. Azonban ezen a piacon számos olyan torzító tényező van, amely miatt a kötvényhozamok értékelése teljesen elszakadt a valós képtől, például az önfinanszírozási program – áll a Századvég Gazdaságkutató lapunkhoz is eljuttatott elemzésében. E szerint sokkal pontosabb képet kaphatunk a piac értékítéletéről, ha a tízéves állampapírok hozamait vizsgáljuk. Utalt arra, hogy a Trading Economics a nemzetközi hitelminősítők besorolása és pénzügyi-gazdasági mutatók alapján egy egytől százig terjedő skálán Magyarország országkockázatát 46-ra értékelte, Portugália 47 pontot kapott. A két ország hitelminősítői besorolása tökéletesen megegyezik a három nemzetközi intézetnél. A portugál gazdaság és költségvetés kilátásai azonban messze elmaradnak a magyarétól, így a hazai összpontszámot a hitelminősítői besorolás rontja vissza.

A Trading Economics által kalkulált pontszámok és a tízéves állampapírok hozama között szoros kapcsolat mutatható ki: minél kedvezőtlenebb a besorolás szintje, annál magasabbak a kötvényhozamok. Magyarország besorolása és a tízéves állampapír-piaci hozamai pedig tökéletesen illeszkednek a trendvonalra.

Ha mindhárom hitelminősítő befektetésre ajánlott kategóriába emelné a magyar állampapírokat, legalább negyven bázisponttal csökkenhetne a hosszú távú állampapírok hozama. És ez a minőségi változás számos portfóliómenedzser számára tenné elérhetővé az állampapírjainkat. Azok számára ugyanis, akik a nem befektetésre javasolt állampapírokból addig nem vásárolhattak, így lehetőségük lenne a vételre. Ez egyértelműen növelné a magyar állampapírok iránti keresletet, tovább csökkentve a hozamokat, és hosszabbítaná a lejárati szerkezetet, ami kiszámíthatóbbá tenné az adósságszolgálatot.

A legnagyobb feltörekvő gazdaságok lendületvesztése, illetve recessziója miatt csökken idén a világgazdaság növekedési üteme – adta hírül a Fitch Ratings tegnap Londonban.